Oświetlenie w przestrzeni biurowej jest kwestią, której często przypisuje się znaczenie drugorzędne, ograniczając jego rolę niemal wyłącznie do estetyki. Tymczasem ma ono bezpośredni wpływ na ergonomię, atmosferę, a także komfort i produktywność pracowników, nie wspominając o wpływie na estetykę przestrzeni biurowej.
Światło dzienne jest głównym czynnikiem wspierającym naturalny rytm dobowy człowieka. Zapewnienie jego odpowiedniej ilości w miejscu pracy przekłada się na poprawę efektywności, redukuje zmęczenie oczu oraz pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że duża ilość światła naturalnego w przestrzeni biurowej pozwala znacznie ograniczyć zużycie energii.
Oświetlenie miejsc pracy regulowane jest przez odpowiednie normy i przepisy BHP. W świetle przepisów, niezbędne jest zapewnienie naturalnego oświetlenia dla każdego stanowiska pracy stałej powyżej 4 godzin. Badania pokazują, że pracownicy mający dostęp do naturalnego światła są o 15% bardziej produktywni i odczuwają mniejsze zmęczenie oczu. Warto również zaznaczyć, że wskaźnik Daylight Factor, który opisuje, jak dobrze światło naturalne dociera do wnętrza budynku, jest jednym z kryteriów certyfikacji BRREAM. Wszystko to sprawia, że obecnie przy projektowaniu biur dąży się do maksymalizacji dostępu do światła naturalnego.
Przeczytaj więcej pod linkiem:
https://silesion.pl/jak-oswietlenie-w-biurze-wplywa-na-komfort-estetyke-i-produktywnosc/